5 zásad pro správný nákup obuvi
Lidská noha je složitý a pro kvalitní život nepostradatelný orgán, a tak by k ní mělo být také přistupováno – zejména při výběru obuvi. Cesta ke komfortní, dobře padnoucí obuvi začíná již u výrobce. Zákazník by si měl vybírat obuv pouze u kvalitních, solidních výrobců, ovšem orientovat se na trhu bot nemusí být pro zákazníka při současném počtu výrobců obuvi vždy snadné, zejména pak v posledních letech, kdy přibývá stále více velkých nákupních center s obchody nabízejícími obuv za pár korun – ovšem o kvalitě těchto bot nemůže být v řadě případů vůbec řeč. Často až podezřele nízká cena těchto bot se zákazníkovi brzy vymstí – nejen otlaky a puchýře jsou výsledkem možná módně vyhlížející obuvi za lákavou cenu, ale také její nízká životnost (kvůli použití nekvalitních materiálů, technice zpracování apod.), v důsledku čehož zákazník nejen že neušetří – musí si pořizovat obuv několikrát za sezónu – ale také možná někdy nevědomě ničí zdraví svých nohou. A právě v tomto okamžiku může přispět také prodejce obuvi – tedy i my. Jelikož je prodej obuvi naším povoláním a věnujeme se mu již přes deset let, dobře se již na trhu s obuví orientujeme, známe kvalitní a spolehlivé výrobce obuvi a jen od takových pro vás obuv objednáváme. Naším cílem není prodat stovky párů nekvalitních bot z podřadných materiálů, aby se zákazníci museli za měsíc vrátit pro nové boty, protože se jim ty první rozpadly. Naším cílem je spokojený zákazník, který se k nám rád vrátí, až bude potřebovat nebo prostě jen chtít nové boty, a toho můžeme dosáhnout jen tím, že nabízíme kvalitní obuv od silných značek obuvnického průmyslu.
První krok k úspěchu pro vás tedy zajistíme – v naší prodejně najdete pouze kvalitní obuv.
Další krok je na vás – vybrat si obuv podle vašeho vkusu a to obuv dobře padnoucí. I s tímto bychom vám rádi pomohli, a proto vám přinášíme několik doporučení pro správný nákup obuvi v souladu s Českou obuvnickou a kožedělnou asociací:
- Nikdy se neřiďte při výběru velikosti obuvi pouze tím, jakou velikost mají jiné páry vašich bot. Vnitřní prostor různých typů bot ale také stejného typu boty od různých výrobců se může lišit i o více než centimetr. Vždy si boty vyzkoušejte a nebojte se klidně sáhnout i po jiné velikosti, než na jakou jste běžně zvyklí, pakliže vám tato velikost dobře padne.
- Pokud máte na výběr, odsuňte nákup obuvi až do odpoledních hodin. Noha totiž během dne mírně otéká a odpoledne je nejobjemnější. U bot zakoupených ráno (zejména u těsných bot jako lodičky apod.) se může stát, že při jejich nošení v pozdějších hodinách vám tyto boty budou těsné a mohou vám způsobit nepříjemné otlaky.
- Ať už měříte velikost chodidla sobě nebo dítěti, vždy ji měřte ve stoje (při zatížení vlastní hmotností). Jenom ve stoje se totiž chodidlo (kosti v něm apod.) správně rozloží (roztáhne) a vy tak můžete zjistit potřebnou délku vnitřního prostoru obuvi. Nezapomeňte také mít při měření délky nohy na noze ponožku odpovídající pro daný typ boty (např. pro nákup lodiček můžete měřit nohu bez ponožek nebo v silonkách, pro nákup pracovní obuvi se silnější pracovní ponožkou), v opačném případě se může stát, že zakoupená obuv nebude mít rezervu pro ponožku a bude Vás tlačit.
- Při nákupu obuvi si vždy vyzkoušejte obě boty a v obou, řádně zavázaných/zapnutých, se projděte, v případě nákupu obuvi přes internet si změřte také obě nohy. Pokud měřením zjistíte nestejné rozměry Vašich nohou, vybírejte velikost obuvi podle nohy větší a širší.
- Neřiďte se častým tvrzením prodavačů, že obuv se časem přizpůsobí noze. Samozřejmě platí, že například kožená obuv mírně těsnější v oblasti prstních kloubů se po určité době nošení v tomto místě vlivem tlaku nohy trochu roztáhne („rozšlápne“), ovšem na prvním místě platí vždy pravidlo, že co sedí při zkoušení, bude sedět po celou dobu. Pokud tak například váháte mezi dvěma páry, přičemž jeden z nich nebude nutné „rozšlapávat“, rozhodně sáhněte po něm.