Materiály a jejich údžba

Vaše obuv může být vyrobena z celé řady druhů usní, textilií či syntetických materiálů, přičemž každý materiál má specifické vlastnosti a také požadavky na údržbu a ošetřování. Pokud chcete vylepšit určité vlastnosti Vaší obuvi (např. voděodolnost) nebo prodloužit její životnost, docílíte toho použitím vhodných přípravků (krémy, oleje, impregnační spreje apod.). Pokud si nejste jisti druhem přípravku, informujte se vždy u prodavačky, neboť použití nesprávného typu přípravku může nenávratně změnit barevnost obuvi, případně narušit určité vlastnosti materiálu. Stejné nebezpečí může představovat také zcela chybějící ochrana obuvi (především v dešti).

Aby byla péče o Vaši obuv dokonalá, nabízíme Vám celou řadu přípravků značek Collonil a Sigal. Různé typy přípravků pak používejte na obuv vyroubenou z příslušného materiálu:

  • Hladká useň – Hladká usňová obuv má jemně strukturovaný povrch s malými póry, díky čemuž není vodonepropustná ani vodovzdorná, ovšem použitím vhodných přípravků lze těchto vlastností docílit.
    Ošetření: Obuv nejdříve zbavte nečistot kartáčkem nebo měkkým navlhčeným hadříkem, a poté ji vytřete do sucha. Naneste krém na hladkou usňovou obuv požadované barvy (černý, hnědý, bezbarvý) a vyleštěte. Lze použít také samolešticí emulze a samolešticí houbičky.
  • Nubuk, velur (semiš)Ošetření: Obuv z tohoto materiálu se nikdy nekrémuje. Naopak důležité je používání vhodných impregnací na vlasovou useň, která zvyšuje odolnost proti vodě této jinak do deště nevhodné obuvi. Obuv se dále ošetřuje speciálními pryžovými kartáčky a barevnými nebo bezbarvými přípravky pro vlasové usně, které oživují barvu obuvi.
  • Textil – V kategorii textilní obuv většinou naleznete lehčí, často letní nebo domácí obuv. Textilní obuv není vhodná do deště ani do sněhu.
    Ošetření:
    Textilní obuv ošetřujte výhradně za sucha a to kartáčováním, případně používáním čistících sprejů na textil, které obuv naimpregnují, oživí barvy a zamezí dalšímu ušpinění.
  • Vodonepropustná membrána – Vodonepropustnost obuvi je zajištěna texovou vrstvou (membránou), která chrání obuv před promočením, a je tak využívána zejména u turistické a sportovní obuvi. Membrána zajišťuje kromě výborných vlastností obuvi v dešti a sněhu také její prodyšnost (např. GORE-TEX, SYMPA-TEX).
    Ošetření:
    Obuv je důležité po použití ihned očistit od hrubých nečistot pomocí vlažné vody a hadříku nebo kartáčku a nechat ji důkladně vysušit, ovšem postupně, v dostatečné vzdálenosti od tepelného zdroje (vyvarujte se pokládání obuvi na radiátor apod.). Po důkladném vysušení povrch obuvi ošetřete vhodným impregnačním prostředkem – pouze však takovým, který doporučuje výrobce vodonepropustných membrán, v opačném případě hrozí narušení vlastností membrány.
  • Plast, pryž – Tato syntetická obuv není vhodná do mrazivého počasí ani do sněhu, poškozují ji také náhlé změny teplot. Nespornou výhodou ovšem je její maximální nenáročnost na údržbu.
    Ošetření: Obuv omývejte vlhkým hadříkem s přídavkem saponátu a poté utřete do sucha.

Upozornění: Usňová obuv (ať již svrchní materiál či podšívka) může barvit, přičemž tento jev není možné považovat za vadu výrobku. Každá useň, i přírodně vyhlížející, se dobarvuje na požadovaný odstín. Usně používané k výrobě obuvi jsou testovány na stálobarevnost, ovšem zpocení nohou v obuvi nebo její provlhnutí může spustit chemický proces, který barvu napuštěnou v materiálu uvolňuje. Dnešní trh ovšem nabízí i přípravky, které barvení omezují. Také nerovnoměrná kresba povrchu je charakteristická pro přírodní usně a nemůže být považována za výrobní vadu.

Jak můžete ještě více prodloužit životnost Vaší obuvi?

  • při obouvání používejte vždy lžíci
  • nezouvejte obuv „patu o patu“, ale s pomocí rukou
  • často obuv střídejte, nepoužívejte jeden pár na všechny činnosti
  • nezapomínejte zejména zimní obuv po zakoupení naimpregnovat a dále ochranou vrstvu obnovovat v závislosti na počasí
  • promáčenou obuv nesušte přímo u zdroje tepla